Pár slov o nás

Slovo stromoborci jsme nevymysleli sami. Dovolte nám vyprávět krátký příběh.

Při své práci v korunách jsme zvyklí na prostý fakt, že lidé se bohužel zřídka kdy dívají vzhůru. Jedna skupina našich obyvatel ale tvoří významnou výjimku, a to jsou děti. Ty nás totiž odhalí vždy jako první.

Jednoho krásného jarního dne kolem nás procházela skupina dětí ze školky. Způsobně ve dvouřadém zástupu je vedla mladá paní učitelka. Jedno z dětí (a vidím toho kluka v bombru s kšiltovkou, jako by to bylo včera) najednou zvedlo hlavu, otevřelo pusu a svým zastavením se neodvratně oddělilo ze skupiny. Pak dalo ruce v bok a zavolalo: „Já vím, kdo to je! To jsou stromoborci!“

Víte, lidé nám kromě korektního „arboristi“ nebo „stromolezci“ říkají různě. Horolezci na stromě, arboti, dokonce i agrobaristi už jsme slyšeli, jako bychom snad dělali kávu na poli. Ale stromoborci? To je prostě super, obzvlášť z úst malého dítěte. Takže i když se vám to může zdát trochu nafoukané, jsme borci na stromech.

Jsme prostě Stromoborci.

Michal Braunč

Michal Braunč

Arborista

Poprvé jsem na strom po laně vylezl před patnácti lety. Od té doby nebylo úniku, jiná profese už nepřicházela v úvahu. Kombinace tak blízkého kontaktu s přírodou, rizika, náročnosti a určité míry exkluzivity je neodolatelná. Myslím, že jsem si prošel všemi etapami vývoje stromolezce, od zelenáče řezajícího suché větve, přes káceče na laně, až po zkušeného arboristu, který sice každým rokem slábne, ale umí čím dál víc. A kromě toho, pořád mě to moc baví :).

Bc. Petr Breuer, DiS.

Bc. Petr Breuer, DiS.

Arborista

Jako kluk jsem vyrůstal v Krkonoších. Hory, lesy a stromy jsem měl doslova za barákem. Vždy jsem přírodu miloval, měl k ní úctu a trávil v ní spoustu času. Při hledání své životní náplně mě ve školních lavicích zaujal předmět ochrana a tvorba krajiny, a proto jsem se rozhodl tento směr studovat dál. Vybral jsem si obor zahradní a krajinná tvorba, ale nakonec můj zájem pohltily přednášky z arboristiky. Zároveň jsem si vyzkoušel a zamiloval stromolezení. Od té doby se této problematice věnuji jak na úrovni stromolezecké, tak i konzultační při zpracování dendrologických průzkumů a odborných posudků.

Ing. Vladimír Janeček, Ph.D.

Ing. Vladimír Janeček, Ph.D.

Dendrolog/Arborista

Ke stromům jsem se dostal úplně obráceně. Jako kluk jsem pomáhal tátovi v truhlárně, a od mala jsem se zamiloval do vůně dřeva, oloupané kůry a pilin. Samozřejmě jsem se sápal na každý dosažitelný strom a lezl s kamarády o závod. Po studiu na vysoké škole mě chytila do svých tenat dendrologie a už mě nepustila. Učit se o stromech, jejich vztazích, životě a přemýšlet o tom, jaké rozmanité role hrají stromy v životech nás všech, je mou životní snahou. A svou „posedlost“ se snažím přenést na ostatní, jak při svých přednáškách tak i dalších aktivitách.

Naše vzdělání a certifikáty

Ing. Vladimír Janeček, Ph.D.

  • Inženýr v oboru lesního inženýrství
  • Doktor v oboru Dendrologie a šlechtění lesních dřevin
  • Český certifikovaný arborista – konzultant

Bc. Petr Breuer, DiS.

  • Diplomovaný specialistu v oboru Obnova a rozvoj venkova
  • Bakalář v oboru Zahradní a krajinářské úpravy
  • Český certifikovaný arborista – stromolezec
  • European Tree Worker

Michal Braunč

  • Samostatný technik arborista
  • European Tree Worker