Zajímavosti a novinky

Kácení do jeřábu

16. května 2022

Takhle to vypadá, když se kácí do jeřábu :). Delší záznam najdete na našem Facebooku.

Dokumentární klip o arboristice

7. září 2021

Pomohli jsme při natočení dokumentárního klipu o arboristice. Máme z něho radost povedl se :).

Ringhofferova hrobka

31. května 2021

Měli jsme tu čest ošetřit stromy v areálu Ringhofferovy hrobky. Je to nádherné místo, které snad zase brzy bude přístupné veřejnosti. My si to vážně užili, byly to opět ty dny, kdy si arborista říká: „Máme tu nejlepší práci na světě :).

Jasan po úderu blesku - 3D

9. května 2021

Na Praze 6 v parku Maxe van der Stoela jsme narazili na zajímavý exemplář jasanu ztepilého s rozsáhlým poškozením po úderu blesku. Nemohli jsme si pomoct, a museli jsme si ho nafotit do 3D. Set pětiset fotografií zpracoval program Zephyr 3Dflow. Model má chyby, ale pro ilustraci, jak vypadá takové poškození bleskem to stačí :).

Připravujeme databázi 3D modelů částí dřevin

8. února 2021

Pro výukové potřeby na odborných školách tvoříme databázi 3D modelů částí dřevin. I když mít v ruce skutečný letorost a možnost ho zkoumat je ve výuce nové generace dendrologů nezastupitelné, nové technologie nabízí zajímavé možnosti, které standardní výuku obohatí. 3D modely umožňují například zkoumat makro detaily listových jizev a stop, a to v kteroukoli roční dobu. 

Připravujeme vizuální publikaci pro snadnou determinaci stromů podle pupenů

30. ledna 2021

Knižních publikací i mobilních aplikací sloužících jako pomůcky determinace druhů dřevin je na trhu dostatek. Přesto nám mezi nimi něco chybí. Aby se z obrazových příloh dalo efektivně učit a odhadovat, je třeba, aby byly všechny ve stejném měřítku (vůči sobě porovnatelné) a zároveň v měřítku k předmětu, jehož velikost všichni dobře známe. Přiložené pravítko je sice exaktně přesné nicméně představivosti v mysli z naší zkušenosti příliš nepomáhá. Sirka se nám zdá velikostí i všeobecnou známostí nejvhodnější, proto tvoříme proostřené makrofotografie jako je tato s cílem zkompletovat obsáhlý soubor sadovnicky významných dřevin. Publikace bude po dokončení ke stažení na našich stránkách snad už letos na jaře.

Náš dendrolog Vláďa Janeček byl vyzván, aby posoudil kalamitní stav stromů v Hřensku

19. ledna 2021

Plavba na lodičkách v Edmundově a Divoké soutěsce patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím Českého Švýcarska, kam každoročně míří stovky tisíc návštěvníků.

Kůrovcová kalamita však tuto oblast zasáhla až děsivě, zhruba dvěma stům stromů hrozí pád už jen tím, že se na ně špatně podíváte, další tisícovce bude stačit silnější vítr, a ten v soutězkách umí foukat.

Stromy jsou kvůli vlhkému počasí velkou měrou napadené i houbami, které proces rozkladu a destabilizace významně urychlují, pád stromů rostoucích v prudkém svahu může snadno skončit až v korytu řeky.

Soutězky jsou z bezpečnostních důvodů samozřejmě uzavřeny až do dubna, do té doby by mělo dojít k odstranění nebezpečných stromů. Po pravdě si tak rychlé řešení situace neumíme představit, protože extrémnější stanoviště pro kácení stromů a odstraňování kmenů najdete jen stěží. Každopádně ekonomické a koneckonců i politické tlaky na rychlé otevření soutězek pro turisty jsou značné, můžeme jen doufat, že nedojde k nějakému kompromisu, který by mohl způsobit neštěstí. Situaci budeme sledovat.